Forum

2.6.2017

Chondropatie  

  RSS

dawve
MemberAdmin
Přidal se:před 2 roky 
Příspěvky: 4
02/06/2017 10:18 am  

Zde můžete diskutovat o chondropatii.

Upravil: před 2 roky 

OdpověďCitace
Jiri Doslik
New Member
Přidal se:před 2 roky 
Příspěvky: 1
02/06/2017 12:09 pm  

Dobry den,
ja jsem se s chondropatii nechal operovat a s vysledkem jsem spokojen. Jsem již dva měsíce po operaci, prakticky bez bolesti chodim, vcetne chuze v terenu, z kopce, ze schodu. Jizda na kole taktez bez bolesti. Zlepseni oproti stavu pred operaci, kdy jsem mel cim dal horsi bolesti i v klidu v leze je cca o 95 %. Dle meho doktora u lateralnich releasu dost zalezi na tom, kdo Vam je dela. Ze sve zkusenosti tedy mohu doporucit doktora Pavla Smetanu z Prahy. Zatim to vypada, ze mi umoznil zit relativne normalni zivot bez neustale bolesti.


OdpověďCitace
Lusii
New Member
Přidal se:před 2 roky 
Příspěvky: 1
02/06/2017 12:14 pm  

Dobrý den!ve svých 18ti letech jsem trpěla více než tři roky bolesti kolen. Opakované špatně diagnózy od všemožných doktoru. Pomalu označení za hypochondra,!!Potom mi skvělý rotoped Kulíšek diagnostikoval chondropathia patellae,předepsal mi léky Dona a já po 3 měsících mohla znovu normálně žít. Po půl roce se užívání Dona muselo znovu opakovat a brát ji aspoň zase 2 měsíce a potom za půl roku zase a od té doby nemám žádný problem s koleny. I po tak dlouhých obtížích jsem se vylecila a to jen díky skvělému specialistovi!! Držím vám všem palce!!


OdpověďCitace
martina
New Member
Přidal se:před 2 roky 
Příspěvky: 1
02/06/2017 12:16 pm  

Dobrý den, je mi 25 let a před rokem jsem cvičila každý den a po měsíci jsem musela přestat pro bolesti kolene. Můj obvodní lékař mě poslal k ortopedovi a ten zjistil pohmatem, že mám tuto nemoc. Napsal mi rehabilitace - magnet a i ty mě nějak nepomohli. Léčím se s Crohnovou nemocí a tak nemohu jakýkoliv lék, tak mi napsal nimesil, ale pro jeho nežádoucí účinky jsem ho mohla používat opatrně. Koleno jsem nezatěžovala zhruba půl roku a opět jsem vyzkoušela cvičit a opět bolesti, tak jsem přestala cvičit. Nyní několik dní mě trápí opět koleno a to i bez jakékoliv zátěže, jelikož jsem v ID a tak jsem doma. Nevím, zda jít k ortopedovi, jelikož mi před rokem oznámil, že kdyby se to vracelo, že půjdu na operaci - vysvětloval mi, že by to bylo nějaké broušení chrupavky, ale já se bojím. Poradíte mi, jak bych tedy mohla postupovat? Děkuji.


OdpověďCitace
Louis
New Member
Přidal se:před 2 roky 
Příspěvky: 1
02/06/2017 12:26 pm  

Ahoj všichni, chci se s vámi podělit o mé zkušenosti s chondropatií pately. Nejsem odborník a toto není návod, je to jen můj příběh a mé názory. Tento text mě donutila napsat hlavně skutečnost, že když jsem sám měl problémy a hledal pomoc, nenašel jsem nikoho, kdo se z toho dostal.
Bolesti mi začaly jednou po běhání, bolest jsem ignoroval a do měsíce se bolesti prohloubily. Navštívil jsem místního ortopeda, který mi naordinoval asi měsíční klid. Do kontroly se nic nezměnilo. Vyšetřil mě (rentgen,…) a řekl mi, že mám chondropatii pately a ať přestanu sportovat, ať koleno nepřetěžuji, nedřepuji a poslal mě na rehabilitace. Tam jsem poctivě docházel a doma cvičil bez jakéhokoliv výsledku. Postupem času přestávala má snaha cvičit doma. (klasika řekl bych)
Chondropatie je svinstvo. Cítil jsem se opravdu hrozně, nemohl jsem dělat to, co mě baví a svobodně se pohybovat. Téměř každý pohyb mi připomínal, že mám koleno na hadry. Bolest bývala dost silná a kdykoliv jsem chtěl natáhnout nohu, čéška zadrhávala. Lidi mi říkali, že simuluju a často vtipkovali na můj účet. Začal jsem být opravdu zoufalý. Z takového stavu se chce člověk samozřejmě dostat, a proto jsem hledal informace a snažil se vyléčit. Dělal jsem si plánky na pár měsíců dopředu, jak budu posilovat stehenní svalstvo, ale po nedostavení výsledků jsem to vždy vzdal.
Asi po roce jsem začal zase chodit na rehabilitace. Ale tentokrát jsem do toho dal úplně všechno. Cvičil jsem každé ráno někdy i půl hodiny a chodil pravidelně plavat. Disciplína mi vydržela pár měsíců a stav mého kolene se začal zlepšovat. To byl zlomový okamžik. Přísahal jsem si, že se tím nenechám dál omezovat a snažil jsem se pohybovat jako kdybych měl koleno zcela zdravé. 
Teď je to rok od složení přísahy, kterou jsem samozřejmě úplně nedodržoval, a tři roky a dva měsíce od pocítění první bolesti. Když nejezdím na kole (což nesportovně dělám dost hodně) tak o koleni nevím. Začal jsem hrát fotbal a v koleni mi nic nepřeskakuje, nezadrhává se a nebolí.

Takže co z mého příběhu plyne a co vám chci sdělit? 
Chondropatie patelly (čéšky) je, laicky řečeno, poškozená chrupavka na čéšce, která vyvolává bolesti a pocity nehladkého pohybu čéšky po koleni. To je způsobeno špatně či nedostatečně zapojovaným svalstvem - hlavně stehenním. Člověk obvykle začne koleno kvůli bolestem namáhat ještě méně a tím ho oslabí ještě více a bolesti se objeví i jinde na koleni.
Teď to vůbec nejdůležitější! V léčbě nehledejte žádnou vědu. Důvodem je ochablé a špatně používané svalstvo. Klíčem k úspěchu je dostatečná, ale nepřílišná zátěž (na to co je dostatečné a nepřílišné musíte přijít sami), kompenzační a rehabilitační cviky a podpora regenerace (doporučuji si místo předražených komerčních přípravku koupit za litra ALAVIS triple blend pro koně, který vám vydrží i pár let, když si dáte ročně tříměsíční kůru. dále třeba plavání a sauna). 
Vyserte se na doktory, operace, artroskopie, injekce a podobné ko*otiny. Většina vám stejně nepomůže. Spíš si najděte fyzioterapeuta, který vám pomůže s posilováním a zpevňováním kolene. Rozhodně se nepřestaňte hýbat. Mě paradoxně pomohlo i dřepování a tahání těžších vah(100kg dřep 130kg mrtvola - powerlifteři nesmějte se mi :D), kdy se vám, když budete přidávat postupně a nebudete to přehánět, koleno zpevní mnohem víc než je potřeba pro vaší tělesnou váhu a budete v cajku. Mě máte jako důkaz, že to může fungovat. Jěště jedna věc: Nelečte důsledek, ale příčinu!
Bude to nadlouho a bude to obtížné, ale vyplatí se to. Chrupavka se hojí pomalu a sám mám ještě občas bolesti na kole, ale vidím to optimisticky. Už sice přímo na koleno necvičím, ale snažím se provádět kompenzační a protahovací cviky na celé tělo(tak jednou týdně) - to by měl ostatně, dělat každý, kdo si chce udržet co nejzdravější pohybový aparát. Prevence je nudná, ale užitečná věc.
Obecně všechny dlouhotrvající (chronické chcete-li) jsou i hodně o psychice. Příliš si toho nevšímejte a neživte to. Nenechte se tím omezovat, bojujte s tím a nepoddávejte se tomu.

Zamyslete se. Jakto, že většina ostatních lidí tyto problémy nemají? Znamená to, že si za to můžete sami a jen sami to taky musíte napravit. Co si nadrobíš, to si taky sníš. Nespoléhejte se, že vám pomohou ostatní. Nebuďte citlivky a buďte radši silní. Žádné výmluvy.
Je mi 17 let a jsem za tu zkušenost rád. Štěstí vám nepopřeji, protože pokud se budete opravdu snažit, štěstí ke zdárnému konci potřebovat nebudete. S pozdravem Louis


OdpověďCitace
tomas
New Member
Přidal se:před 1 rokem 
Příspěvky: 1
27/02/2018 3:40 pm  

chcem sa opytat aky stupen chodropatie si mal ?


OdpověďCitace
  
Zpracovávám

Žádné komentáře

TOPlist