Patelární tendinitida (skokanské koleno)

5.6.2017

Patelární tendinitida (nebo také tendinóza či tendinopatie) je poměrně běžnou příčinou bolesti kolene v dolní části čéšky. Nejčastěji jí trpí sportovci, zejména atleti, a můžete se tak setkat také s označením skokanské koleno (pozor: nezaměňujte s běžeckým kolenem, které odpovídá chondropatii). Studie napovídají, že by patelární tendinitis mohla souviset s pohybem ztuhlých kotníků, případně s výrony kotníků.

Patelární tendinitida často postihuje sportovce, kteří se věnují sportům, ve kterých jsou časté výskoky. Typicky jde o volejbal nebo basketbal. Pacienti popisují bolest přední části kolene. Přímou příčinu skokanského kolena se často nepovede dohledat, někdy je však v souvislosti s tímto onemocněním zaznamenán menší či skrytý úraz kolene.

Patelární tendinóza začíná jako zánět patelární šlachy v místě, kde se dotýká čéšky a může vést až k přetržené nebo denegeraci šlachy. Pacienty obvykle uvádějí bolest nad patelární šlachou. Magnetická rezonance může prokázat otok. Problémy většinou postihují děti od 10 do 16 let.

Na základě trvání příznaků určí lékaři jeden ze čtyř stupňů postižení kolene:

  1. stupeň – bolest pouze po aktivitě, bez funkčních problémů.
  2. stupeň – bolest při a po aktivitě, přestože je pacient stále schopen dostatečně plnit svou roli ve sportu.
  3. stupeň – delší bolest při a po aktivitě, snížená schopnost sportovat.
  4. stupeň – kompletní přetržení šlachy vyžadující operaci.

Příčiny patelární tendinopatie

Problém vzniká zejména častým a opakovaným přetěžováním kolene. Pokud není problematická aktivita na čas přerušena, začnou malé trhlinky vítězit nad ozdravnými mechanismy těla.

Mezi rizikové faktory patelární tendinity patří dorziflexe kotníku, slabé hýžďové svaly a tuhost svalů, zejména kvadricepsů a hamstringů.

Skokanské koleno postihuje takřka výhradně aktivní sportovce v mnoha sportech.

Léčba patelární tendinitidy

V prvotních fázích nemoci je potřeba zejména odpočívat, ledovat, stahovat a vyvyšovat (koleno). Problémy by měly po čase ustoupit.

Aby se komplikace opět neobjevily, je důležité pravidelně cvičit. Jde zejména o kontrakce kvadricepsů a dobrý fyzioterape vám může doporučit také speciální cviky s protahováním k posílení svalů a šlach.

Pokud bolest přetrvává 6 až 12 měsíců, může se přistoupit také k operaci, která odstraní myxoidní degeneraci ve šlaše.

Žádné komentáře

TOPlist