Bursitida – léčba, operace

1.6.2017

Bursitida je známá také pod eufemistickým názvem “koleno hospodyňky” a projevuje se bolestí na povrchu čéšky. Objevuje se zejména u osob, které po delší dobu klečí na zemi – odtud tedy například hospodyňka. Bursitida se ale často týká také třeba pokladačů koberců nebo zahradníků.

Co je bursa?

Bursa je tíhový váček naplněný vlastní tělesnou kapalinou. Tento kluzký váček přitom umožňuje tkáním v těle (jako jsou svaly či šlachy), aby se pohybovaly bez problémů po kostech. V lidském těle jich najdeme více než 160, zejména pak v kolenou, ramenou, loktech a hýždích (v těch také nejčastěji vznik zánět). Bursy jsou obvykle velmi tenké, asi jako vysátý plastový pytlík, přesto představují určitý prostor, který se může zanítit nebo podráždit. A to je právě bursitida.

Pokud je zánět bursy spojen s traumatem a dírou v kůži, hovoříme o takzvané infekční bursitidě.

Jak se bursitida projevuje?

  • Otok nad čéškou
  • Omezený pohyb kolene
  • Bolestivá hybnost kolene

Zánět bursy se neodehrává přímo v kolenním kloubu. Lidé o bursitidě často hovoří jako o “vodě v koleni”. Je však třeba přísně rozlišovat mezi kumulací tekutiny v burse a v kolenním kloubu.

Symptomy bursitidy jsou obvykle nejsilněji pociťovány v kleče a nejméně v sedě.

Bursitida kolene – rizika vzniku

Rozvoj bursitidy riskujete zejména tehdy, věnujete-li se fyzickým aktivitám, které vyžadují hodně repetitivního pohybu, typicky běh (koleno, kotník) nebo třeba šipky (loket). Zvýšené riziko mají také lidé, kteří často klečí. Zde můžeme jmenovat třeba již zmíněné hospodyně, ale třeba i zahradníky. Méně pravděpodobné je, že se bursitida rozvine výsledkem infekce (infekční bursitida) nebo jako komplikace jiného onemocnění, například dny nebo revmatoidní artritidy.

Léčba bursitidy

Je třeba se vyvarovat aktivit zhoršujících stav, tedy zejména klečení. V případe infekce je třeba ordinovat antibiotika. Lékař může zvolit drenáž bursy, případně její kompletní odstranění. Zatímco drenáž je možné provést přímo v ordinaci, pro odstranění bursy je nutná jednoduchá operace.

Jako doplněk léčby doporučujeme vynikající přípravek Arthromedicus Complex, který přispívá k regenraci šlach, svalů a pojivových tkání.

Prevence bursitidy

Bursitidě se lze částečně vyhnout také dobrou prevencí. Tou nejúčinnější je nošení chráničů kolen, které by měly zabránit vzniku zánětu. Pokud chrániče nemáte nebo se vám v nich nepracuje dobře, dejte si v kleku pod koleno třeba jen měkký polštář. Před každým cvičením se vyplatí také koleno dobře zahřát, aby nešlo do aktivity studené.

Žádné komentáře

TOPlist