Chondropatie (chondromalacie) pately – cviky, operace

1.6.2017

Chondropatie, někdy zvaná také chondromalacie, je velmi nepříjemné onemocnění působící bolest pod čéškou či na stranách kolenního kloubu. Říká se mu také “běžecké koleno” nebo “dívčí koleno”. Postihuje zejména mladé jedince (15 až 35 let), více pak dívky v poměru 60:40. Často se projeví u jinak zcela zdravých sportovců, kterým znemožní věnovat se jejich sportovním aktivitám.

Co způsobuje chondropatii? 

Spodní vrstva čéšky je pokryta chrupavkou. Ta za normálních okolností při ohybu kolena normálně klouže a pomáhá s hladkým pohybem. V některých případech ale čéška dře o určitou část kolenního kloubu a dráždí chrupavku. Výsledkem je bolest a zvrásnění chrupavky. Její poškození ale zdaleka není takové jako při artróze a má se za to, že do určité míry je možné ho zvrátit.

Proč se tak děje?

Chondromalacie postihuje zejména mladé dívky v poměru 60:40, ale není jasné proč. Někteří ortopedi hovoří o anatomických rozdílech mezi muži a ženami a určitých predispozicích k rozvoji tohoto onemocnění. To se ale stejně tak může objevit i u mužů, pokud k tomu mají genetické dispozice.

Jak se chondropatie léčí?

Léčba je stále poměrně kontroverzní. Nejčastěji je léčba konzervativní a předpokládá několikatýdenní, ale i několikaměsíční klid doplněný o fyzikální či magnetickou terapii. Následuje návrat k aktivnímu životnímu stylu, a to například v podobě plavání či jízdy na kole, které jsou ke kloubům šetrné. Obtíže by měly do určité míry ustoupit, bohužel se tak ale často neděje v dostatečné míře.

Dobré výsledky má však například užívání Flex Code sirupu.

Dalším stupněm konzervativní léčby jsou medikamenty, které mohou být podávány v podobě pilulek či injekcí. Operace chondropatie se těší stále menší oblibě ze dvou důvodů: dobré výsledky konzervativní léčby a relativně malé procento pacientů, kterým operace výrazněji prospěje.

Rizika vzniku chondropatie pately

Chondropatie si příliš nevybírá. Postihnout může fyzicky aktivní i neaktivní jedince. U obou skupin přitom k rozvoji onemocnění mohou vést různé faktory. Lidé, kteří příliš nesportují, mohou mít oslabené kvadricepsy, které pak neunesou tíhu těla a přílišně tlačí na čéšku (patelu). V případě růstových predispozic se chondropatie pravděpodobně rozvine u jedinců, kteří se věnují jednotvárnému sportu náročnému na kolena. Typicky jde o běh nebo skoky, ale třeba i přílišnou chůzi po horách. Poradit lze střídání fyzické aktivity a věnování se i takovým, které kolena zase tolik nezatěžují a naopak pomáhají jejich uvolnění – například plavání. Před sportem by kolena měla být vždy zahřátá. Věnovat byste jim měli i pravidelnou péči různorodými cviky, které kolena posílí.

Jak dlouho probíhá léčba?

Chondropatie pately je bohužel úmorná diagnóza, která se s vámi může táhnout řadu měsíců a dokonce i let. V případě pokročilejší fáze onemocnění a nepříhodné morfologie kolena se s nemocí budete muset do značné míry smířit.

Průběh operace

Přesto je možné se k operaci uchýlit jako k poslední možnosti, pokud ostatní léčba nezabírá. Operace probíhá artroskopicky. Chirurg nejprve prohlédne chrupavku a zjistí míru jejího poškození. Zároveň zkontroluje mechanickou funkčnost kolena a posoudí, zda ji není možné nějakým zásahem vylepšit. Obvykle provede tzv. laterální release, kterým přeřízne postranní kolenní vaz a uvolní tlak na čéšku.

Nic nepomáhá?

Chondropatie umí být skutečně frustrující. Veškerá léčba se může po delší době ukázat jako zbytečná a dotyný je opět na začátku. Je to o to horší, že postižení jsou většinou mladí, kteří chtějí žít aktivně a nechtějí se smířit s tím, že jejich koleno ve dvaceti letech už nefunguje tak jak má.

Jenže je to právě dočasné smíření se situací, které je pro léčbu nutné. Ukazuje se, že aby léčba byla úspěšná, je třeba se mnoho měsíců vyhýbat jakýmkoliv činnostem působícím bolest a k tomu pokud možno užívat účinné kloubní preparáty.

A pokud ke zlepšení skutečně dojde, je dobré si rozmyslet, zda má cenu koleno začít přílišně zatěžovat. Je třeba se zamyslet nad tím, zda skutečně chcete uběhnout maraton nebo závodně hrát basketbal. To pro lidské tělo není přirozená zátěž a nemusí ji proto vydržet.

Diskutujte o chondropatii s dalšími členy ve fóru.

Žádné komentáře

TOPlist