Meniskus – příznaky, léčba

1.6.2017

V koleni se nacházejí dva menisky. Oba jsou umístěné mezi stehenní a holenní kostí. Menisky maji pevnou chrupavčitou konzistenci a přiléhají k pvrchům kostí, na kterých jsou upevněny. Jeden meniskus je uvnitř kolene a druhý zvnějšku kolene.

Jaká je funkce menisků?

Menisky se skrz kolenní kloub starají o distribuci tělesné váhy. Bez menisků by kosti ve vašich nohách nebyly zatížené rovnoměrně, což by vedlo k rozvoji artrózy. Funkce menisků je proto pro kolenní kloub naprosto zásadní. Problematická je poměrně široká část menisků v jejich středu, která není zásobována krví. Jako taková se pak nemůže regenerovat.

Co se stane při přetržení menisku?

S přetržením či natržením menisku se setkáváme především v případě traumatického zranění, které se často stane při sportu, nebo v důsledku degenerativního procesu u starších pacientů. Nejtypičtěji dojde ke zranění tehdy, je-li kolenní kloub ohnut a v tom okamžiku je zkroucen (například při pádu). Není výjimkou, že zároveň s meniskem se poraní také kolenní vazy.

Příznaky poraněného menisku

  • Bolest kolena
  • Natékání kolena
  • Citlivost při tlaku na meniskus
  • Praskání a lupání v koleni
  • Omezená hybnost kolene

Diagnóza přetrženého menisku

Prakticky každý pacient, který přijde do ordinace ortopeda s bolestí kolene či oteklým kolenem, je testován na natržení menisku. Zkušený ortoped může mít takřka jasno již při pečlivém ohledání kolene vizuálně a palpačně. Pro větší jistotu se používá rentgen a magnetická rezonance, na které je přetržený meniskus vidět prakticky vždy. To ale neznamená, že je nutné ho hned operovat. Ne každé natržení či přetržení si operaci žádá. Záleží na mnoha faktorech jako jsou obtíže pacienta, lokalita trhliny, věk pacienta atd.

Léčba

Může probíhat konzervativně, například kloubní výživou či doplňky stravy, nebo chirurgicky. Pak dochází buď k opravě nebo plastice menisku.

Diskutujte o poranění menisku s dalšími členy ve fóru.

Žádné komentáře

TOPlist