Osteochondritida

1.6.2017

Osteochondritida (OSD) je poruchou osifikačních center kosti. Osifikační centra jsou ohniskovými body vývoje kosti. Většina případů osteochondritidy se vztahuje na kolenní kloub. Dochází k tomu, že kost pod chrupavkou odumírá kvůli nedostatečnému krevnímu tlaku. To může vést až k uvolnění kosti a chrupavky, což způsobuje bolest a většinou také omezuje pohyb. Postihuje zejména děti a mladé lidi ve věku od 10 do 20 let, které se věnují sportu. Rizikem nemoci je zejména to, že může vést až k artróze.

Vzhledem k lokalitě tohoto problému si pacienti nejčastěji stěžují na bolest a otoky kolena. Ke zjištění problému je obvykle využíván rentgen, ale pro lepší plánování léčebného procesu pomůže také magnetická rezonance.

Léčba osteochondritidy

Běžný je artroskopický zákrok, při kterém ortoped nahlédne do kloubu a zjistí poruchy na povrchu kosti. Léčba spočívá v odstranění poraněné kosti a chrupavky, někdy s následnou transplantací chrupavky.

Vyzkoušet je možné také konzervativní léčbu, která pomůže i v pooperační fázi. Osvědčeným přípravkem, který je vhodný jako doplňková léčba osteochondritidy, je mimo jiné žraločí chrupavka Forte.

Příznaky osteochondritidy

  • Bolest, kterou může vyvolat fyzická aktivita, jako je chůze do schodů, stoupání do kopce nebo sporty.
  • Oteklá a citlivá kůže v okolí kloubu.
  • Blokace kolene ve chvíli, kdy se volný fragment dostane mezi kosti.
  • Pocit slabosti kolene.
  • Snížený rozsah pohybu kolenního kloubu, kdy může dojít až k nemožnosti jeho natažení.

Příčina osteochondritidy

Osteochondritida nemá jasnou příčinu. Snížený tok krve ke konci postižené kosti může být způsoben opakovanými poraněními, které mohly být jen malými, těžko registrovatelnými epizodami, jež ale v průběhu času dokázaly poškodit kost. Spekuluje se také o genetickém faktoru, který může mít vliv na to, že se nemoc u někoho rozvine a u jiného nikoliv.

Prevence

Mladí lidé, kteří se věnují organizovaným sportům, by měli být edukováni v tom, jak přílišné zatížení může postihnout jejich klouby. Je důležité si osvojit správné techniky a mechaniky toho kterého sportu tak, aby klouby nebyly nadměrně zatěžovány. Nemělo by se zapomínat ani na trénink síly a stability a používat správné ochranné vybavení.

Žádné komentáře

TOPlist