Poranění pliky – léčba, resekce

1.6.2017

plikyTakzvaný syndrom mediopatelární pliky je důsledkem plodového pozůstatku v koleni, kterému se v češtině říká řasa. Může mít různou podobu – od drobné řasy po silný vazivový pruh. V koleni je coby pozůstatek embryonálního vývoje. Sama o sobě nedělá plika problémy. Ty nastanou teprve tehdy, když se nějakým způsobem poraní – tehdy hovoříme o syndromu. Někteří lidé jsou k poranění řasy náchylnější než jiní. K poranění pliky může dojít zejména opakováním stejných cviků, případně častým ohýbáním a natahováním kolenního kloubu, typicky během či jízdou na kole. Pliku si můžete poranit také nárazem, například při pádu na koleno. Synoviální tkáň pak začne natékat a být bolestivá. Porušení pliky může vést k jejímu pozdějšímu zjizvění a ztloustnutí, čímž je zaděláno na problémy.

Jak se syndrom pliky projevuje?

  • Řasa při svém poranění způsobuje lupání, přeskakování v koleni a zejména bolest v oblasti vnitřní strany kolena.
  • Natékání kolena v místě poranění pliky.
  • Pocit přeskakování kolena při ohybu, což je dáno pohybem zesílené pliky po kraji kosti směrem do kloubu.
  • Štíhlí lidé mohou pliku cítit jako jemný pásek pod kůží.

Jak probíhá diagnóza?

Diagnóza pliky může být někdy poměrně náročná, protože toto onemocnění má podobné charakteristiky jako poranění menisku. Někdy může být zkušeným ortopedem nalezena po fyzickém ohledání, někdy ale nemusí výrazněji pomoci ani magnetická rezonance. Rentgen pliku neodhalí, může však být použit pro vyloučení dalších nemocí s podobnými příznaky. Často je proto třeba se do kolene podívat artroskopicky, následkem čehož může být plika s jistotou diagnostikována a zároveň může být proveden zákrok k jejímu odstranění.

Jak se plika léčí?

Léčba pliky je naopak vcelku snadná. Vyžaduje klid a protizánětlivé léky, které zároveň podporují dobrou funkci kolenního kloubu. Někdy se aplikují také injekce kortikoidů. Většinou je tato léčba úspěšná. V některých případech je ale třeba přistoupit k operačnímu zákroku (resekce pliky, tedy odstranění pliky). Pokud je při artroskopii potvrzeno, že příčinou potíží je skutečně poraněná řasa, ortoped ji odstraní. Výsledky bývají velmi uspokojivé.

Tip

Chcete-li svému kolennímu nebo jinému kloubu pomoct, doporučujeme velmi účinný přípravek, který zmírňuje problémy s koleny – Flex Code sirup.

Žádné komentáře

TOPlist