Přetržené vazy – operace

1.6.2017

Kolenní vazy jsou tvořena vláknovitým pevným materiálem a slouží zejména ke kontrole rozsáhlých pohybů limitací kloubní mobility. Vazy jsou v koleni celkem čtyři. Jedná se o přední a zadní křížový vaz a dva postranní vazy.

Jak dojde k přetržení vazu?

V drtivé většině případů jde o sportovní úraz, a v 80 % případů dokonce o úraz bezkontaktní, to znamená nezaviněný proti či spoluhráčem. Přetržené či natržené vazy jsou tak důsledkem zejména nešťastných pádů či doskoků. K poranění zejména křížových vazů jsou náchylnější ženy, přestože není jasně doloženo proč tomu tak je.

Jak se přetržený vaz pozná?

Diagnóza přetrženého křížového či postranního kolenního vazu není složitá. S podezřením může do ordinace ortopeda přijít už sám pacient. Přímo při úrazu je totiž často citelné prasknutí, které je velmi návodným indikátorem. Přetržené svaly navíc vedou k nestabilině kolena, kterou ortoped snadno zjistí při vyšetření a pacient ji silně pociťuje.

Je operace nutná? 

Přetržené kolenní vazy se operují často, přesto však operace nutná není. Jde především o to, že s přetrženými vazy přijdou do ortopedické ordinace aktivní jedinci – sportovci. A ti chtějí mít koleno opět v pořádku a sportovat jako dosud. To je samozřejmě možné, ale tento požadavek operaci předpokládá. Zejména natržené vazy ale není nutné operovat. Po někoiika týdnech mohou příznaky zmizet, přestože určitá nestabilita kolena může přetrvávat.

Jak probíhá operace?

Operace zejména křížových vazů není úplně jednoduchá. Většinou probíhá kompletní rekonstrukce vazu, nikoliv oprava stávajícího – přetrženého. Rizikem operace může být trvalá nestabilita kolene, infekce, bolest a tuhnutí, případně obtížné vracení se na původní úroveň aktivit. Dobrou zprávou ale je, že přibližně 90 % operací končí úspěšně a bez větších problémů.

Je nutná rehabilitace?

Rehabilitace po operaci kolenního vazu je zcela zásadní a lze říci, že rozhoduje o úspěchu či neúspěchu zákroku. Rehabilitační plány jsou sice jasně dané, ale je velmi důležité, aby každý jedinec v rehabilitaci pokračoval co možná nejpřirozeněji a podle toho, co mu koleno dovolí. Nejde jen o to nepostupovat příliš rychle, ale ani pomalu. Kolenu se musí navrátit hybnost, síla a musí se stát odolné vůči dalším potenciálním zraněním. Pro obnovení a udržení dobré funkce kolenního kloubu doporučujeme doplněk Hyalfit, který pomáhá kolenu regenerovat a zároveň působí protizánětlivě.

Žádné komentáře

TOPlist