Luxace pately – léčba, operace

1.6.2017

Patela neboli čéška je jednou ze tří kostí, které se v kolenním kloubu setkávají. Všechny tyto tři kosti mají na místě, kde se setkávají, vrstvu chrupavky, která umožňuje jejich hladký kontakt. Patela je také obklopena šlachou, která spojuje kvadriceps na stehně s holenní kostí.

Chrupavka se při ohybu kolene pohybuje nahoru a dolů ve žlábku na konci stehenní kosti. Tento žlábek se jmenuje trochlea a chrupavka má být v jeho středu a pohybovat se v něm rovnoměrně. Tak je to v ideálním případě a odchylky vedou k luxaci pately. Pacienti trpí takzvanou nestabilní čéškou, což je způsobeno právě tím, že patela nesedí v centru trochley.

S ohledem na míru luxace pately nemusí tato působit prakticky žádné problémy, ale může vést až k dislokaci pately, kdy se čéška ze žlábku dostane zcela. Obvykle pacienti pociťují bolest po stranách čéšky a diskomfort při aktivitách. Luxace pately obvykle postihuje dospívající a mladší děti.

Příčiny vzniku luxace pately

Existuje mnoho faktorů, které přispívají k luxaci pately. Většinou se jedná také o několik z nich, které ve své kombinaci k výslednému stavu vedou. Těmi nejzásadnějšími jsou:

  • širší pánev
  • mělký žlábek čéšky
  • abnormality v držení těla

Další možné důvody bolesti čéšky

Nejběžnějším důvodem bolesti čéšky je chondropatie (chondromalacie). Patelární subluxace a chondropatie mohou jít ruku v ruce, v diagnóze je však třeba je oddělit. Pokud je důvodem chondromalacie právě luxace čéšky, je třeba léčit právě tento stav až k maximálnímu ozdravení.

Léčba luxace pately

Nejprve je třeba zjistit, zda čéška není dislokovaná a zda se stále nachází v trochee. K tomu se většinou užívá rentgen. V případě pacientů s dislokovanou patelou je třeba zajistit její návrat zpět.

Pacienti s luxací pately byli tradičně posílání na fyzickou terapii, která se zaměřovala na posílení kvadricepsu. Nové poznatky však hovoří o tom, že kvadriceps na správnou funkci čéšky nemá takový vliv, jak se lékaři dosud domnívali. Nyní se proto terapii zaměřuje především na stabilizaci pánve.

Jako poměrně snadné, ale v některých případech velmi účinné řešení se může zdát změna obuvi, která přispěje ke změně stylu chůze a správnému držení těla.

V případě problémů s kolenem není od věci využít některého z přípravků pro regeneraci a výživu chrupavek. Skvělé jsou například žraločí chrupavky.

Operace luxace pately

Někteří pacienti s většími bolestmi či opakovanou dislokací čéšky se nevyhnou operaci. Ta se provádí artroskopicky a operatér většinou provede laterární release uvolňující tlak na čéšku.

Žádné komentáře

TOPlist