Praskání, křupání a lupání v kolenou může být prvním znakem osteoartrózy

2.6.2017

Praskání a křupání mohou být příjemnými zvuky, když zrovna jíte své cereálie. Jakmile se tyto zvuky ale objevují v koleni, je to důvod k pozornosti. Podle nových poznatků lékařů z Baylor College of Medicine může být prvním projevem symptomatické osteoartrózy kolene.

Osteoartróza je nejobvyklejším typem artrózy, která postihuje kolenní kloub. Lékaři chtěli zjistit, zda křupání, vrzání, praskání či lupání (odborně se těmto zvukům říká krepitus) v kolenou může značit právě osteoartrózu. Toto onemocnění je přitom diagnostikováno na základě časté bolesti v koleni a radiografického prokázání změn kloubu.

Lékaři zkoumali velký balík veřejně dostupných dat odborné společnosti Osteoarthritis Iniciative. Vybrali přitom pacienty s alespoň jedním kolenním kloubem bez osteoartrózy. Právě na této skupině zjistili, že zmíněné zvuky, tedy krepitus, kdy dochází ke tření kloubních ploch, jsou velmi prediktivní pro rozvoj nemoci v dalších letech.

Osteoartróza ze začátku nebolí

Vědci následně zkoumali i to, která z vytyčených skupin má největší pravděpodobnost, že skončí s osteoartrózou. Jsou to ti, kteří při vstupním vyšetření hlásili bolesti, ti, kteří měli nález při radiografickém vyšetření nebo ti, kteří neměli ani jedno z toho? Ukázalo se, že 75 % případů osteoartrózy připadá na lidi, u kterých byl prokázán radiografický nález, ale zároveň nepociťovali žádnou velkou bolest.

To ostatně odpovídá průběhu onemocnění, jak ho lékaři znají ze svých ordinací. Většinou je u pacientů osteoartróza zaznamenána na rentgenu ještě v době, kdy dotyčný nemá žádné větší symptomy. Postupem času se začnou objevovat menší problémy a nakonec se projeví bolest kolenního kloubu.

Tato studie jen dokládá, jak důležitá je včasná prevence. Pokud je totiž osteoartróza odhalena včas, dá se s ní ještě leccos dělat. Nemoc sice nelze zcela vyléčit, její průběh se ale dá do značné míry zpomalit. U lidí se zvýšením rizikem osteoartrózy je pak vhodné například vyvarovat se obezitě.

Komentáře: 3

 • Eva16.4.2018na22:09

  Je mi 14 a dělám balet, a ještě sportuji ( v tělocvik naběham 5km aji) Poslední dobou mě trápí při zátěži bolest kolene (někdy obou kolenou). Někdy mi tam i křupne(lupne) ,když se zohnu nebo ráno vstanu s postele nebo udělám drep . Teď v sobotu jsem ho asi dost přetížila, že mě bolelo dost a večer když jsem si šla lehnout tak jak kdyby brnělo(hnusný pocit) .To není vše, ještě po chůzi do schodů cítím únavu kolenou . Nebo další příklad je ze když stojím tak je to hnusný pocit a radši ho pokrčim. Co to může být?

 • jarka1.6.2018na18:09

  dobry den synovy krupe v kolenou a byli jsme ii u doktora a porad jsi ztezuje ze ho boli kolena byli jsme i stim i u ortopedu a tam nam zjistily ze ma rozvlaknene vazy tak jsme na rok prestaly delat sport ,ated jsme zacali znova ale ted jsi ztezuje ze ho to zacina zase dolet tak nam poradte co jstim dekuju

  • Češtinář1.6.2019na11:01

   Nejprve Vám doporučuji naučit se pořádně česky a potom psát dotazy. Váš komentář je psaný na úrovni žáka první třídy. Vám asi škola moc nešla, že? Chudák syn.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

TOPlist