Artroskopie kolene pod palbou kritiky. Bolesti kolen vás prý nezbaví

5.6.2017

artroskopiePokud jste někdy trpěli bolestí kolen, ať už z důvodu artrózy nebo prasklého menisku, pravděpodobně jste narazili na možnost léčby miniinvazivním operačním zákrokem, takzvanou artroskopií. Zdálo se, že lékaři na tuto vymoženost moderní medicíny nedají dopustit. Ostatně ani pacienti nebyli proti, vždyť zákrok byl veleben jako šetrný a přitom velmi účinný.

Jenže všechno není tak růžové, jak se zdá. Artroskopie to v budoucnu bude mít hodně těžké. Mezinárodní panel lékařských odborníků totiž vydal nové instrukce k artroskopickým zákrokům. Ty vycházejí z celkem 13 studií, které zkoumaly více než 1700 pacientů, takže už jsou skutečně empiricky podložené a nejde jen o nějaký výstřel do tmy. Studie obvykle porovnávaly artroskopii s dalšími léčebnými metodami jako je fyzikální terapie, cvičení nebo dokonce placebo operace. Výsledky? Striktní NE artroskopickým operacím v případě degenerativních poruch kolena.

Experti uvedli, že pouhých 15 % pacientů cítilo tři měsíce po operaci úlevu od bolesti a že i tento malý efekt se po jednom roce v drtivé většině případů vytratil! Kromě toho artroskopie způsobila “vzácné, ale závažné problémy” jako například infekci.

Artróza a artroskopie – špatná kombinace

Součástí panelu byla také Casey Quinlan (64 let), které byla artroskopie provedena v roce 2003. Její ortoped jí řekl, že operace nejenže spraví následky ošklivého pádu na lyžích, ale také zlepší její artrózu. Výsledky operace však byly nicotné. “Vůbec to nebylo to, co mi bylo řečeno, že můžu očekávat.”

Artroskopie kolene spočívá v tom, že operatéři naříznou několik míst v okolí kloubu, které jim umožní vložit malou kamerku, jíž v koleni takzvaně vidí, stejně jako malé operační nástroje, jimiž korigují problém. Odstraňují například části menisku nebo chrupavky.

Trhliny menisku jsou častým, obvykle prvním nálezem, ale podle panelu samy o sobě většinou nezpůsobují bolest, ztuhlost či svědění kolene.

Statistika odhalila, že na celém světě se ročně provede na 2 miliony artroskopických operací kolene a pouze ve Spojených státech jsou jejich náklady vyčísleny na 3 miliardy dolarů (cca 72 miliard korun).

Mezinárodní panel odborníků artroskopii nedoporučuje pro artrózu, která je vidět na rentgenu. Mohou však být nemoci kolene, pro které se stále hodí. Jen se v budoucnu bude pravděpodobně využívat o něco méně.

Žádné komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

TOPlist