Chondroitin sulfát ulevuje od bolesti kolene, dokázala studie. Pomáhá na artrózu i chondropatii

6.6.2017

Ačkoliv vám leckterý lékař řekne, že doplňky stravy nejsou pro léčbu vhodné, nemusí to být tak docela pravda. Nakonec, lékaři pěstují dobré vztahy s farmaceutickými společnostmi a jejich zájmem je předepisovat léky, za které dostávají různé bonusy. Přitom bolest kolen, způsobenou například osteoartrózou, dokáže velmi dobře řešit například chondroitin sulfát. Nejnovější studie ukázala, že chondroitin sulfát přinesl pacientům po šesti měsících testování stejnou úlevu jako léčba nesteroidními protizánětlivými léky (NSA), které však – na rozdíl od chondroitinu – mohou mít vedlejší účinky. Nedošlo však jen ke snížení pociťované bolesti, ale i ke zlepšení funkčnosti kolena v chůzi na delší vzdálenosti i dalších každodenních aktivitách.

V rámci studie dostalo celkem 604 pacientů s artrózou v koleni buď nestereoidní protizánětlivý lék Celebrex (s účinnou látkou celecoxib), chondroitin sulfát (800 miligramů denně) nebo placebo. Výsledky byly pro mnohé překvapivé. Ukázalo se, že placebo nezabralo, ale především výsledky Celebrexu a chondroitin sulfátu byly přibližně stejné. Studii publikoval prestižní magazín Annals of the Rheumatic Diseases.

Důležitá je správná denní dávka

Dřívější studie přitom nebyly v prokázání účinnosti chondroitin sulfátu jednoznačné. Zároveň však nebyly natolik rozsáhlé a nesledovaly pacienty takovou dobu. Zdá se totiž, že chondroitin sulfát potřebuje o něco delší dobu, než se jeho pozitivní účinky projeví v plné síle. Server Bolestkolena.cz tento doplněk stravy tradičně doporučoval ke zmírnění bolesti kolen. Vždyť jde o jednu ze stavebních součástí chrupavky, která pak lépe dokáže tlumit tření kostí v kloubu. Skvěle působí také při léčbě chondropatie pately.

Samozřejmě je velmi důležité najít si takový přípravek, ve kterém je chondroitin sulfát obsažen v dostatečném množství. Jak už bylo uvedeno ve studii, je třeba si dopřát denní dávku alespoň 800 mg denně. Existuje celá řada doplňků stravy, které chondroitin sice obsahují, ale třeba jen v desítkách miligramů (zato obsahují spoustu dalších látek). Z naší zkušenosti však víme, že lepší jsou takové doplňky stravy, kde je jen několik málo látek, ale zato jsou obsaženy v dostatečně silné koncentraci. Takovým je v případě chondroitinu například oblíbený Flex Code sirup. Denní dávka 20 ml sirupu obsahuje rovnou 1200 mg chondroitin sulfátu ze žraločí chrupavky. A navíc ještě 1500 mg glukosamin sulfátu, který je na klouby rovněž skvělý, stejně jako 1500 mg methylsufonylmethanu a 90 mg kyseliny hyaluronové, která se v případě problémů do kloubů implementuje i injekčně.

 

Žádné komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

TOPlist