Artróza kolene trápí obrovské množství lidí. Jak se jí vyhnout?

29.8.2017

Artróza kolene, ve své nejčastější formě takzvané osteoartrózy, je v poslední době obrovským strašákem lidstva. Připadá na ní neskutečných 20 % všech kloubních onemocnění, tedy celá pětina problémů s klouby. Je to o to horší, že ve většině případů je průběh velmi bolestivý, nepříjemný a život omezující.

Artróza je nemoc posledních pár desetiletí

Vyplývá to ze závěrů studie publikované v magazínu Proceedings of the National Academy of Sciences. Vědci zkoumali na dva a půl tisíce lidských koster, a to od pravěkých exemplářů až po současnost, a přišli se zajímavým zjištěním. Zatímco výskyt artrózy dlouhou dobu stagnoval a zůstával na relativně omezených hodnotách, v posledních desetiletích prudce vzrostl. Znamená to, že minulé dekády přinesly něco, co lidskému kloubnímu systému, a kolenům zvlášť, nedělá vůbec dobře.

Lékaři nabízejí hned několik možných vysvětlení, přičemž výsledný stav bude nejspíš kombinací několika, ne-li všech z nich. Tak za prvé – v poslední době se nebývale rozšířil sedavý způsob zaměstnání, jehož boom nastal po druhé světové válce. S tím je pochopitelně spojen nedostatek pohybu, případně pohybu nezdravého a příliš zatěžujícího kloubní aparát. Typicky u lidí, kteří sedí celý týden v kanceláři a pak si jdou jednou za čas zaběhat. Provedou to nejspíš na betonu nebo vydlážděném chodníku – těch dříve také nebývalo tolik a také to je jednou z předestřených možností způsobujících artrózu. Dalším do party je přejídání a s ním spojená zvýšená konzumace rafinovaných cukrů.

Ani starší lidé nemusí trpět artrózou

Dnes často přijde starý člověk k lékaři s bolestí kolen a ten už od stolu konstatuje artrózu s tím, že je to v tomto věku normální. Jenže vědci mají za to, že to normální vůbec být nemusí a nemoc vzniká naším životním stylem. “Lidé v šedesáti, sedmdesáti i osmdesáti letech by klidně mohli žít i bez této nemoci. Pro prevenci však neděláme vůbec nic,” tvrdí Daniel Liebermann z Harvardovy univerzity.

Artróza je zjednodušeně řečeno výsledkem úbytku chrupavčitého lůžka kloubů. Pokud toto zcela zmizí, začnou se kostí dřít o sebe, což je velmi bolestivý stav, se kterým ale už nejde nic moc dělat. Bolest je v takovém případě už v podstatě neustálá a lidé trpí. Zde už přichází na řadu jen kloubní náhrada, tedy nasazení umělého kolenního kloubu.

Rehabilitaci kolene můžete také uspíšit pomocí motodlahy, více o ní nebo kde si jí půjčit najdete zde.

Velkým problémem poslední doby je také přehnaná konzumace cukrů, zejména těch rafinovaných, které působí prozánětlivě a artrózu vyvolávají nebo podporují.

Jeden komentář

  • Hotel Hradec Kralove29.7.2020na2:08

    Dobry den, jsem 7 tydnu po tep kolene, i kdyz pravidelne cvicim a slapu na rotopedu, mam stale koleno ztuhle. Pres den koleno tolik neboli, ale posledni tyden v noci ano, neni to velka bolest, ale probudi me, musim koleno trochu procvicit, Do minuleho tydne bolest v noci minimalni. Ta ztuhlost i vetsi nocni bolest je normalni prubeh? Dekuji za odpoved.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

TOPlist