Spánková terapie pomáhá na bolest kolen

15.8.2017

Dobrý spánek je důležitý. To je stará známá pravda, a jak se ukazuje, lze se jí řídit v mnoha situacích. Lidé trpící bolestí kolen by už jí vůbec neměli brát na lehkou váhu a naopak se podle ní zařídit. Kvalitní spánek jim totiž opravdu od bolesti může ulevit.

Nová studie ukázala, že pacienti, kteří trpí zároveň nespavostí a bolestí kolen způsobenou osteoartrózou, si mohou poměrně jednoduše pomoct. Kolena je budou bolet méně, pokud začnou řešit svou nespavost.

Bez dobrého spánku to nejde

Artróza v koleni u starších lidí, která vede k bolesti, vzniká opotřebením chrupavky na konci kostí. Není možné jí vyléčit, ale na úlevu od bolesti a zlepšení pohyblivosti jsou často předepisovány protizánětlivé léky a fyzikální terapie. Více než 70 % s artrózou kolene trpí také nespavostí, uvedli vědci v časopise Pain (česky Bolest). Pro studii vybrali 100 dobrovolníků, kteří trpí artrózou a nespavostí. Ty následně léčili nejvhodnějším možným způsobem z nespavosti.

Výzkumníci u pacientů měřili pociťovanou bolest před léčbou nespavosti a tři a šest měsíců po ní. Předpokládali, že terapie nespavosti by největší zlepšení mělo přinést u těch, které pociťují velmi nepříjemnou až nesnesitelnou bolest, která ovlivňuje jejich emoce a chování.

“Spánek je opravdu důležitý, a pokud je narušován nespavostí, může zvýšit zdravotní problémy jako je chronická bolest, deprese, obezita, vysoký krevní tlak a další,” říká lékař Sheera Lerman, který se výzkumu účastnil. “Dobrou zprávou je, že u většiny lidí s nespavostí se tato dá léčit i bez použití medikace.”

Jaký byl výsledek?

Nezávisle na tom, jakou léčbu pacienti obdrželi, výsledky byly stejné. Pociťovali menší bolest, a to jak ve dne, tak v noci. Tento efekt trval tři i šest měsíců poté. Studie ukázala, že už i základní prvky léčby, které nejsou nijak složité, vedou často k citelnému zlepšení. U účastníků výzkumu, u kterých se povedlo rychle srazit počet nočních probuzení, potom pociťovali menší bolest než ti, u kterých léčba zabrala až později.

Pokud trpíte nespavostí, není třeba hned chodit k lékaři. Můžete spánek zkusit zlepšit sami. Základem je chodit do postele a vstávat každý den ve stejný čas, jíst zdravě, vyhýbat se velkým porcím a kofeinu několik hodin před ulehnutím a samozřejmě fyzická aktivita. Pokud trpíte artrózou, chůze může bolet. Najděte si tedy jiné cvičení, například jógu, tai či nebo cyklistiku.

Žádné komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

TOPlist