Esenciální oleje na bolest kolen

14.7.2017

Bolest kolen může postihnout lidi v jakémkoliv věku. Existuje řada důvodů, proč bolest vzniká. Může být způsobena akutním poraněním při úrazu nebo naopak může mít chronický charakter, který pramení z onemocnění jako je artróza, dna nebo infekce. Bolest kolena může vyvolat i jeho prosté přetěžování, což se obecně projevuje častěji u starších osob, ale také u mladých sportovců.

S bolestí kolena se přitom špatně funguje. Jsme limitovaní v pohybu, nemůžeme cestovat na dlouhé vzdálenosti apod. Většinou pak končíme u lékaře, který často předepíše nějaké léky, které sice na bolest zabírají, ale mohou mít řadu vedlejších účinků. Naštěstí si ale lze poradit i jiným způsobem, například s pomocí esenciálních olejů.

Esenciální oleje pomáhají na bolest kolen

V drtivé většině případů je bolest kolena způsobena zánětem nebo přímým poraněním kolenního kloubu. Esenciální oleje obsahují látky, které po nanesení na kůži zmírňují bolesti. V zásadě existují pouze dva druhy analgetických esenciálních olejů: ty, co chladí a ty, co zahřívají. Posledně jmenované mají potom ještě tu výhodu, že podporují proudění krve.

Bolest oteklých kolen je obvykle vyvolána zánětem. Zde pomohou esenciální oleje s protizánětlivými účinky. Nejprve zmenší otok a následně ztlumí i bolest. Tyto oleje obvykle také zahřívají, což z nich činí skvělé pomocníky i na bolest kolen způsobenou chladným počasím.

Jaké esenciální oleje použít?

Tyto esenciální oleje jsou nejlepší na bolest kolen s diskomfortem a otoky.

Bazalkový olej

Bazalka má antispazmickou funkci a dokáže uvolnit svalové pnutí. Funguje také jako dezinfekční svalový relaxant a obsahuje protizánětlivé látky, které zmírní bolest kolen způsobenou záněty.

Eukalyptový olej

Po absorbování eukalyptového oleje se v těle rozšiřují cévy. Díky tomu může v těle kolovat větší množství krve, což vede k úlevě od bolesti. Eukalyptus má také silný protizánětlivý a analgetický efekt.

Zázvorový olej

Tomuto kořenovému koření se dlouhodobě připisují pozitivní efekty při konzumaci. Zázvor si ale můžete dát i přímo na kůži. Díky antibakteriální a protizánětlivé složce je skvělý na bolavé klouby a uvolnění svalových pnutí. Lidé s artrózou ocení zklidnění zázvorovým olejem obzvlášť.

Majoránkový olej

Tento esenciální olej má opravdu vynikající zahřívací a zklidňující schopnosti a zmírňuje bolest kolen a svalová pnutí. Je známý také dalšími kvalitami jako je snížení krevního tlaku, zmírnění bolesti při artróze a utlumení zažívacích potíží.

Levandulový olej

Olej má silné protizánětlivé a analgetické účinky a zmírňuje bolest svalů i kloubů. Zklidňuje také mysl a tělo. Odbouráním stresu, úzkosti a napětí se rozšíří cévy.

Tea tree olej

Skvělým řešením na redukci bolesti je esenciální tea tree olej.

Heřmánkový olej

Tato rostlina je dobře známá tím, že nám dopomůže k lepšímu spánku, ale zmírní také bolest svými sedativními účinky. Heřmánkový olej pomáhá při zmírnění zánětů. Jednoduše si ho namažte na postižené místo a pocítíte úlevu.

Šalvějový olej

Skvělý olej na zmírnění otoků.

Jak použít esenciální oleje, aby vám pomohly od bolesti?

Nikdy byste neměli nanášet esenciální olej přímo na kůži. Důvodem je skutečnost, že oleje jsou extrémně koncentrované a silné a v nezředěné podoby by vám mohly způsobit podráždění kůže. Před použitím byste tak esenciální olej měli smíchat s takzvaným nosným olejem. Jde o rostlinné oleje plné mastných kyselin, které pomáhají rozptýlit malé molekuly esenciálních olejů.

Nejlepším způsobem nanášení roztoku esenciálního oleje je masáž. Činit byste tak měli dvakrát až třikrát denně. Mějte přitom na vědomí, že účinky se dostaví dle závažnosti a původu bolesti.

Žádné komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

TOPlist