Bolest kolena při jízdě na kole. Jak se jí zbavit?

21.6.2017

jízda na koleNemálo cyklistů si stěžuje na bolest kolena, která jim kazí jejich koníček. Kolena jsou pro jízdu na kole samozřejmě důležitá – bez nich to zkrátka nejde, a pokud je bolest příliš intenzivní, obvykle to vede k ukončení této záliby. Což je samozřejmě velká škoda, už jen proto, že jízda na kole ve skutečnosti kolenům pomáhá.

Ano, bolesti kolen při jízdě na kole se můžete zbavit a navíc to může být i způsob, jak potlačit nebo vylepšit problémy s koleny.

Rovnoměrné zatížení svalů

“Bolest kolena obvykle pramení ze svalové slabosti nebo ztuhlosti, případně z obou,” říká Paul Butler ze společnosti PB Cycle Coaching. “Pokud je jeden sval ztuhlý, táhne čéšku jedním směrem, ale pokud je sval na druhé straně slabý, nemůže ji přitáhnout zpět, aby zůstala v rovnováze.” To vede k opotřebení chrupavky za čéškou, což dříve či později vyvolává bolestivé stavy. Existují samozřejmě i další důvody bolesti kolen, mezi které patří infekce, opakované dopady z běhání či důsledky pádů. Obtížně se vyhýbá také degenerativnímu úbytku chrupavky, který je způsoben zejména stárnutím.

“Z vlastní zkušenosti mohu říct, že většina cyklistů s bolestí kolen přešla na tento sport z běhání,” říká sportovní terapeut Ian Holmes. Jeho pohled je lehce odlišný od Butlerova: “Koleno je komplikovaný kloub, ale většina problémů s ním spojených pramení z měkkých tkání a je možné je cyklistikou zlepšit nebo zcela odstranit.”

Od bolesti si můžete ulevit zlepšením své cyklistické techniky. “Můžete se naučit používat určité svaly více než jiné,” vysvětluje Butler. “V sedě většinu práce odvedete kvadricepsy (stehna) a sedacími svaly, pokud se postavíte a zaberete, potom jsou to hamstringy.” Častou chybou cyklistů, která vede k nerovnoměrnému zatížení svalů, je dominantní používání kvadricepsů a nedostatečné zapojení sedacích, takzvaných gluteálních svalů. To vede k nepříznivému stavu, kdy na koleno kvadricepsy příliš tlačí.

Techniku si můžete nechat vylepšit koučováním od odborníků. Hodně udělá ale i správné nastavení kola, které vám k lepší technice pomůže takříkajíc samo. “Trpěl jsem bolestí kolen,” vypráví Andrew Soppitt (53 let), který na kole začal jezdit ve 38 letech a ve své věkové kategorii reprezentoval na triatlonových závodech, než ho bolest kolena donutila vzdát se běhání.

“Moje kolena se výrazně zlepšila poté, co jsem si nechal nastavit kolo. Nechal jsem si udělat také kompletní analýzu mého jízdního stylu, která stála za každou vydanou korunu. Zjistil jsem také, že když mám sedlo o trochu výše než je “ideální”, pomáhá mi to zbavit se bolesti kolen.”

Pozor na změny

“První věcí, na kterou se ptám klienta, kterého trápí bolest kolen, je co změnil,” říká Holmes. “Většinou jsou to boty, sedlo nebo pedály. Vždycky hledám příčinu pod povrchem. V některých případech je jedna noha delší než druhá, což se dá vyrovnat nastavením kola.”

Lidé mohou mít při jízdě na kole špatně postavenou nohu. Noha si na to po čase zvykne, ale než se tak stane, může to působit bolest kolen. Ale také platí pravidlo “nespravujte, co není rozbité”. Jsou cyklisté, kteří mají kolena při jízdě vychýlená tak, že by to ostatní nesnesli. Sami to třeba chtějí napravit, ale když se jich zeptáte, zda s tím mají nějaký skutečný problém, odpoví, že nikoliv. Potom nemá cenu nic měnit – tělo už se přizpůsobilo a další změna by naopak mohla přinést potíže.

Je to zkrátka o tom, znát své tělo. To nás přivádí zpět ke sportovním terapeutům. “Cokoliv v těle, co ovlivňuje postavení, jakákoliv nerovnováha může způsobit obtížnější práci svalů, a to vede k bolestem,” dodává Butler. Každé tělo je přitom jiné. Někomu mohou vyhovovat cvičení mimo kolo, například dřepy, kterými posílí stabilitu kolene, u jiného by to zase způsobilo přílišný tlak na čéšku. Proto je vždy dobré poradit se s fyzioterapeutem.

Prevence bolesti

Ještě je tu jedna věc. “Cyklistika mi pomáhá bolest kolena udržovat snesitelnou,” říká Soppitt. “Je to horší, když delší čas nejezdím.” V obou kolenech má čtvrtý stupeň osteoartrózy a dříve nebo později bude potřebovat kloubní náhrady. Podle jeho lékaře však aktivitou a cyklistikou operaci o několik let odložil.

Záleží také na typu bolesti. Pokud je tupá, pravděpodobně je koleno pouze přetížené a pomůže mu nějaký ten odpočinek. V případě, že je bolest ostrá, vyhledejte raději lékaře nebo alespoň fyzioterapeuta. Pokud je bolest taková, že vám brání v jízdě, je to opravdový problém.

Pomoci vám může masáž, díky které kvalitní fyzioterapeut pozná i možný problém. Masáže mohou pomoci v prevenci či odstranění bolesti. V čem však nepomohou, to jsou problémy s meniskem nebo chrupavkou – to je strukturální onemocnění kolene.

Díky masážím odhalí terapeut ztuhlá místa a navrhne protahovací cviky, které zabrání v jeho navrácení. Strečink však může i uškodit, pokud ho nebudete dělat správně, je tedy důležité se poradit.

Důležitá je i strava

Může se to zdát jako nesmysl, ale stav kolena skutečně může ovlivnit i strava. Je známo, že k prevenci nebo ulehčení od bolesti kolen pomáhají některé potraviny a doplňky stravy, typicky rybí oleje, různé vitamíny, bylinky nebo fytochemikálie. Ale ruku na srdce – jejich dopad není kdovíjak citelný a podle některých je dokonce sporný. Zjednodušeně řečeno, tyto potraviny mají nějaký efekt pouze při opravdu dlouhodobém užívání a nejsou rozhodující.

Trochu jiná věc je chondroitin sulfát. Také ten je třeba užívat dlouhodobě, ale jeho zmírňující dopad na bolest kolene je prokázaný. Jeho výhodou je, že narozdíl od běžně podávaných léků nemá vedlejší účinky.

Bolest kolena může být způsobena i záněty a v jejich léčbě je dieta podstatnou složkou. Důležitá je konzumace zdravých tuků, nikoliv těch průmyslově zpracovávaných. Nic nezkazíte ani ovocem a zeleninou.

Faktem také je, že řada cyklistů má nadváhu, přestože tráví dost času v sedle. Příjem jejich kalorií zkrátka převyšuje výdej. Přestože samotná nadváha při cyklistice nijak zvlášť nevadí, pokud zhubnete, pocítíte pravděpodobně zlepšení. Kolena pak nebudou zatěžována při jiných činnostech, například při běžné chůzi. U lidí s nadváhou a bolestí kolen je hubnutí to první, co fyzioterapeut doporučí. A většina z nich potvrdí, že na výsledný stav to má velký vliv.

Žádné komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

TOPlist